24.02.2016. Analitičari portala Gradonačelnik.hr istražili su koji su se gradovi najviše brinuli za svoje mališane, te se tako, među njima, na visokom 2. mjestu našao i Grad Jastrebarsko.
’’Ovo je još samo jedna potvrda u nizu da vodimo izuzetnu brigu o budućnosti ovog grada, a to su naša djeca. Gradimo vrtiće i igrališta, pomažemo roditelje novorođenčadi, potičemo inkluziju djece s teškoćama u razvoju financiranjem asistenata u vrtiću Radost, kao i tjelesno vježbanje mališana pod stručnim vodstvom kineziologa, a i od malih ih nogu učimo o važnosti očuvanja okoliša’’, rekao je gradonačelnik Grada Jastrebarskog, Zvonimir Novosel, te nastavio: ’’Vodimo brigu i o onim malo starijima pa, uz produženi boravak, sufinanciramo udžbenike i prehranu osnovnoškolaca, kao i glazbenu školu. Srednjoškolcima sufinanciramo prijevoz, isplaćujemo stipendije. Provodimo razne projekte poput Ljetne i Zimske igraonice koje za vrijeme školskih praznika pohađa preko 1 000 djece, a uz sve to ostvarene uspjehe pohvaljujemo i nagrađujemo te tako dodatno potičemo mlade na još više i još bolje!’’
Godinama već stručnjaci i demografi upozoravaju na negativne demografske trendove u Hrvatskoj koji se sve češće svode pod zastrašujuće pojmove izumiranja i bijele kuge. Posljednji pozitivan prirodni prirast stanovništva zabilježili smo 1997. godine, a strmoglava nizlazna putanja potvrđuje se iz godine u godinu, u 2014. godini rođeno je najmanje djece otkad se vode statistike – manje od 39 000. Istodobno, umrlo je više od 52.000 ljudi, čime je Hrvatska prirodnim putem (ne računajući emigraciju), ostala bez grada veličine Trogira. I dok političari na nacionalnoj razini problem misle rješavati pronatalitetnim mjerama poput povećanja naknada za rođenje svakog djeteta ili delimitiranja porodiljnih naknada, demografi tvrde da od toga rezultata neće biti. Takve mjere, tvrde, mogu dati rezultata jedino ako su dio ekonomske politike kakve imaju razvijene zemlje, a koje, uz porezne olakšice, dječje doplatke i rodiljne naknade, jako puno ulažu u vrtiće i jaslice. S obzirom na to da su vrtići, odnosno predškolski odgoj, obveza i domena lokalne samouprave, analitičari gradonačelnik.hr-a istražili su koji su se gradovi najviše brinuli za svoje mališane - prenosi portal Gradonačelnik.hr.
Naime, podatke Ministarstva financija o ulaganju u predškolsko obrazovanje u 2014. (podaci za 2015. još nisu kompletirani), analizirali su po per capita kriteriju, kao i u odnosu na ukupne gradske proračune. Po oba kriterija Jastrebarsko se našlo u vrhu, na visokom drugom mjestu jer, prema analizi portala Gradonačelnik.hr, čak 32,86 % Proračuna ulaže u predškolski odgoj, a samo stepenicu niže, na trećem mjestu po per capita kriteriju (1.186,13 kuna po glavi stanovnika). Upravo u 2014. godini u našem je gradu zabilježen i baby boom, a činjenica da su se iza Jaske, na ovoj listi, našli veliki gradovi poput Zagreba, Velike Gorice, Karlovca, Šibenika, Pule, Dubrovnika, Zadra i Splita, samo je još jedan dokaz da je Jastrebarsko pravi Grad prijatelj djece i pravi odabir za miran obiteljski život.
Video ’’Što Jaska daje za djecu?’’ pogledajte ovdje.
Reportažu - 9. susret gradova i općina prijatelja djece, Jastrebarsko - pogledajte ovdje.
Više pročitajte na www.vecernji-list.hr ili na www.gradonacelnik.hr